zakładanie ogrodów,urządzanie ogrodu,aranżacja ogrodu,ogrody Wrocław, projekt ogrodu Wrocław, ogród Wrocław, projekty ogrodów wrocław, projektowanie ogrodu wrocław, firma ogrodnicza,zieleń we wnętrzach,kominki,usługi spawalnicze,mała architektura,architektua krajobrazu, zakładanie terenów zielonych, projektowanie terenów zielonych,tereny zielone,urządzanie ogrodu,ogrodu,systemy automatycznego nawadniania,firma ogrodnicza,usługi ogrodnicze,konkursy,

Ogrodomania Facebook Ogrodomania Youtube Ogrodomania Twitter

Komponowanie ogrodu proponujemy rozpocząć od strefy bezpośrednio przylegającej do domu. Projektujemy układy komunikacyjne, bramy i podjazdy. Ta strefa jest najczęściej najbardziej formalna. Cięte żywopłoty czy kuliste formy bukszpanów doskonale podkreślają bryłę budynku o każdej porze roku. W następnej kolejności przechodzimy do rozmieszczenia najważniejszych dla Klientów elementów małej architektury. Przy uwzględnieniu aspektów egronomicznych i możliwości motorycznych Inwestorów projektujemy miejsca wypoczynku bliżej lub dalej od domu. Ta sama zasada dotyczy takich miejsc jak grill czy grillo-wędzarnia oraz placów zabaw. Kolejnym krokiem jest stworzenie połączeń komunikacyjnych pomiędzy wszystkimi strefami ogrodu. Zawsze proponujemy wprowadzenie dużych, reprezentacyjnych drzew [np. ambrowców amerykańskich czy sosen czarnych] w nieparzystej ilości sztuk. Stanowią one "rusztowanie" ogrodu. W przypadku gatunków iglastych mamy gwarancję efektu całorocznego. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie niższych form krzewów [np. hortensji, dereni, jaśminowców], a na samym końcu uzupełniamy kompozycję plamami barwnymi z krzewinek [np. lawendy czy azalii japońskich] oraz barwnych bylin [np. świecznicy, jeżówek, żurawek, bergenii, zawilców czy dzwonków]. Jednak podstawową czynnością, którą musimy wykonać bez względu na arreał ogrodu jest określenie stron świata czyli określenia stref zacienienia ogrodu oraz zbadania gleby. Są to dla nas najważniejsze wytyczne. Odpowiedni dobór gatunków roślin do siedliska a wcześniej właściwe przygotowanie podłoża zagwarantują nasz ogrodowy sukces.

Jaka jest Państwa propozycja na zagospodarowanie ogrodu na tegoroczną wiosnę? Co polecacie, jakie rośliny, dodatki itp., a co, mimo np. obecnej mody, odradzacie klientom z Polski?

W okresie wiosennym polecamy ustawienie w bliskim sąsiedztwie okien lub tarasu donic z kwitnącymi roślinami cebulowymi. Wysokie ceramiczne słupy wypełnione białymi tulipanami lub proste skrzynie parapetowe z aranżacjami z krokusów wyglądają oszałamiająco i wprowadzają nas w wiosenny nastrój. Ważne, aby nie stosować zbyt dużej ilości kolorów i skupić się na kompozycjach w jednej lub dwóch barwach. Efekt gwarantowany.

Jak stworzyć idealny trawnik i jak o niego dbać?

Nie ma jednej recepty na udany trawnik oprócz tej zasłyszanej w kilkuset letnim parku w Anglii od osoby pielęgnującej tam trawniki od 40 lat. Recepta brzmiała następująco: " Aby trawnik wyglądał wspaniale proszę wysiać na zwalcowaną ziemię najlepszą mieszankę traw i kosić trawnik przez sto lat" . :) W warunkach Polskich proponujemy doskonałe przygotowanie podłoża, wysiew najlepszą mieszanką traw dla danego regionu Polski oraz przykrycie nasion warstwą piasku. Zapobiegnie ona wysychaniu nasion i wydziobywaniu ich przez ptaki. Powodzenia!

Jakie są aktualne trendy w aranżacji i projektowaniu ogrodów? Jakie style aktualnie dominują? Czym są zainteresowani klienci w Polsce?

Obecnie w Polsce obserwujemy duże zainteresowanie wpływami holenderskimi i angielskimi. Wynika to głównie z tendencji do nabywania przez Klientów niewielkich działek miejskich i podmiejskich. Większość nowo nabywanych obiektów to zabudowa bliźniacza lub szeregowa. Holendrzy oraz Anglicy przez setki lat wypracowali optymalne rozwiązania dla zagospodarowywania niewielkich przestrzeni w sposób stylowy i ponadczasowy. Bazujemy głównie na naturalnych materiałach: kamień, drewno, szkło a eliminujemy takie sztuczne "twory" jak kostka prefabrykowana czy plastikowe meble ogrodowe. Klienci nawet kosztem zwiększonych wydatków chętnie inwestują w szlachetniejsze materiały. Coraz częściej naszymi Klientami są szybko żyjący, młodzi ludzie dla których wielogodzinne pielęgnowanie ogrodu nie wchodzi w grę. Wymagają zastosowania prostych układów i takiego doboru gatunkowego roślin aby nie zabiegi pielęgnacyjne nie zabierały za dużo czasu. Wychodzimy naprzeciw tym oczekiwaniom projektując i wykonując proste, geometryczne układy przestrzenne. Wieloletnie doświadczenie ogrodnicze projektantów oraz ich plastyczne wykształcenie pozwala "malować" plamy barwne rabat i czyni cały ogród zmiennym sezonowo i lekkim w odbiorze. W ciągu ostatnich lat obserwujemy spadek zainteresowania dużymi , absorbującymi czas założeniami wodnymi [stawami]. Aby nie rezygnować z wielce atrakcyjnych akcentów wodnych a ograniczyć nakład pracy przy nich do minimum proponujemy aranżacje wodne w zamkniętym obiegu wody w formie kul ceramicznych, przewierconych głazów kamiennych czy brył szklanych lub form metalowych. Wielkim powodzeniem wśród naszych Klientów cieszą się proste elementy małej architektury ogrodowej sprzyjające przyjęciom na ogrodzie. Projektujemy i wykonujemy ławy drewniane będące jednocześnie schowkami narzędziowymi, proste altany kryte dachami z przejrzystego poliwęglanu czy rozległe tarasy drewniane. Wprowadzając jednocześnie elementy oświetlenia ogrodowego aktywizujemy te wnętrza w porze wieczornej, czyli tej, która dla naszych Klientów jest najczęściej jedyną porą spotkań z najbliższymi.

Co nadaje się do dużego ogrodu, a co do małego? Jakie są Państwa sugestie?

W małych założeniach ogrodowych doskonale sprawdzają się wysokie, malownicze i wielopniowe krzewy, które zastępują duże drzewa. Podkrzesywane co roku przyjmują malownicze formy. Polecamy zwłaszcza dereń Kousa w odmianie 'Milky Way' czy śliwę wiśniową w odmianie 'Pissardi'. Planując małe wnętrza ogrodowe [które są naszymi ulubionymi] warto przemyśleć szczegółowo potrzeby wszystkich mieszkańców i tak projektować wszystkie elementy, aby były w stanie zmieniać swoje funkcje. W przypadku niewielkich przestrzeni projektujemy np. strefy zabaw dzieci które po pewnym czasie stają się miejscem wypoczynku dorosłych. Wystarczy zamiast piaskownicy ustawić na żwirowym placyku wygodną szeroką huśtawkę. W przypadku zagospodarowywania dużych ogrodów powinniśmy myśleć bardziej "krajobrazowo". W tym wypadku należy myśleć o ogrodzie jak o obrazie. "Zamalowujemy" go poszczególnymi elementami ale stale myślimy o ich współbrzmieniu.