Budowa tarasów drewnianych i kompozytowych - krok po kroku.

Deski kompozytowe zdobywają coraz większą popularność, stając się intrygującą alternatywą dla tradycyjnych desek drewnianych. To połączenie mączki drzewnej i PCW tworzy materiał, który nie tylko posiada fakturę drewna, ale także charakteryzuje się odpornością na wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Zaletą kompozytu jest również jego trwałość oraz łatwość w utrzymaniu. Jeżeli masz zamiar samodzielnie zrealizować projekt tarasu z desek kompozytowych, koniecznie zapoznaj się z naszym kompleksowym przewodnikiem. W przewodniku krok po kroku pokażemy Ci, jak zrealizować ten fascynujący projekt.
Deski kompozytowe czy budowa tarasu drewnianego? Montaż deski kompozytowej jest stosunkowo prosty. Poszczególne elementy układa się na gęsto rozmieszczonych legarach, umieszczonych na równym, twardym podłożu, na przykład na wylewce betonowej. Istnieją oczywiście metody umożliwiające budowę tarasu drewnianego na gruncie. W takim przypadku konieczna jest jednak dodatkowa izolacja pod deski tarasowe, co sprawia, że proces budowy zajmuje trochę więcej czasu i staje się nieco bardziej skomplikowany. Deska kompozytowa kładziona na utwardzonym podłożu to zdecydowanie prostsza metoda, chociaż i w tym przypadku warto rozważyć dodatkową izolację. Przed rozpoczęciem projektowania tarasu warto jednak podkreślić, że konstrukcja tarasu powinna być możliwie prosta. Przycinanie bocznych krawędzi desek kompozytowych, aby stworzyć nietypowe kształty, może uniemożliwić późniejsze przymocowanie klipsów montażowych. Dlatego jeśli marzysz o tarasie o oryginalnym kształcie, konstrukcja tarasu drewnianego może pozwolić Ci na osiągnięcie pożądanego efektu. Jednak budowa tarasu drewnianego to znacznie bardziej złożona kwestia, wymagająca większej ilości czasu, sprzętu i umiejętności. Podstawowo jednak budowa tarasu drewnianego przebiega podobnie do budowy tarasu z kompozytu, choć jest nieco bardziej skomplikowana. Natomiast jeśli chodzi o taras z deski kompozytowej, montaż odbywa się w następujących krokach:

  1. Przygotowanie podłoża.

  2. Rozplanowanie układu desek.

  3. Układanie legarów.

  4. Mocowanie legarów do podłoża.

  5. Montaż deski kompozytowej lub drewnianej.


Budowa tarasów – Pierwszy krok – Przygotowanie podłoża.

Budowa tarasu drewnianego, podobnie jak tarasu z deski kompozytowej, powinna być poprzedzona przygotowaniem podłoża. Najlepiej jest wykorzystać do tego celu wylewkę betonową. Taras z deski kompozytowej wymaga idealnie równego podłoża, z niewielkim spadkiem (około 3-4%), co umożliwi odprowadzanie wody. Jeśli wylewka nie jest równa, można spróbować wyrównać ją za pomocą specjalnych podkładek pod legary tarasowe. Kiedy podłoże jest gotowe, można przystąpić do pracy z deskami.

Budowa tarasów – Drugi krok – Rozplanowanie układu desek.

To jest krok, który teoretycznie można pominąć. Jednak jeśli nie masz doświadczenia w budowaniu tarasów, zalecamy zaczęcie od pracy „na sucho”. Dzięki wcześniejszemu rozplanowaniu układu desek znacznie ułatwisz sobie pracę, zwłaszcza gdy konieczne będzie omijanie filarów lub innych elementów podczas budowy tarasu. Zanim przystąpisz do faktycznego budowania, rozmieść deski w taki sposób, aby zwizualizować efekt swojej pracy. Pozwoli to optymalnie rozmieścić deski.

Budowa tarasów – trzeci krok – Odstępy między legarami pod taras.

Deska kompozytowa powinna być ułożona na legarach tarasowych. Dzięki wcześniejszemu rozłożeniu desek „na sucho”, łatwo będzie można rozplanować rozmieszczenie legarów. Zastanawiasz się, jaka powinna być odległość między legarami pod taras, aby dobrze pełniły swoją funkcję? Legary tarasowe powinny znajdować się mniej więcej 40-50 cm od siebie i być ułożone prostopadle do desek. Jeśli zachodzi taka potrzeba, deski mogą być układane pod kątem. W takim przypadku jednak trzeba zmniejszyć odstępy między legarami, tak aby odległość między punktami podparcia wynosiła dalej 40-50 cm. Dzięki temu cała konstrukcja będzie trwała i stabilna. Podczas układania legarów nie zapomnij o rozmieszczeniu ich także przy krawędziach oraz innych dodatkowych elementach, takich jak wspomniane wcześniej filary. Ogólna zasada mówi, że legary tarasowe powinny znaleźć się wszędzie tam, gdzie zgodnie z wcześniejszym rozmieszczeniem elementów kompozytowych będą łączenia i zakończenia desek.

Budowa tarasów – Czwarty krok – Mocowanie legarów pod taras.

Teraz czas na zamocowanie legarów tarasowych w podłożu. Należy to zrobić za pomocą kołków rozporowych (kołki używane w tym kroku powinny mieć płaskie łby). Pamiętaj o następujących kwestiach:
  • W legarach wykonaj otwory, które pozwolą na wprowadzenie do nich kołków.
  • Góra otworu powinna mieć większą średnicę niż łeb kołka, a dół – mniejszą.
  • Dla zachowania stabilności konstrukcji, kołki rozporowe powinny zostać umieszczone co mniej więcej pół metra.
  • Jeżeli legary będą leżeć w poprzek kierunku spływu wody, należy w nich wykonać szczeliny odwadniające, o głębokości mniej więcej centymetra. Takie szczeliny powinny przebiegać zgodnie z kierunkiem spływania wody.

Budowa tarasów – Piąty krok – Montaż tarasu.

Kiedy legary zostaną już przykręcone do podłoża, można zacząć mocować do nich deski. Każda deska kompozytowa powinna zostać przytwierdzona do legara za pomocą specjalnego łącznika. Podczas łączenia desek z legarami, należy zadbać o zachowanie równych odstępów pomiędzy poszczególnymi elementami. Dzięki temu uzyskamy estetyczną, równą nawierzchnię, która pozwoli na osiągnięcie wysokiej jakości efektu wizualnego. Deski kompozytowe okazały się za długie? Poczekaj ze skracaniem do momentu, w którym zamocujesz na legarach wszystkie elementy. Wówczas po skończonej pracy należy wyznaczyć równą krawędź, a następnie przyciąć wszystkie deski na raz. Dzięki temu końcowym efektem będzie idealnie równy brzeg tarasu.

Budowa tarasów – Szósty krok – Prace wykończeniowe.

Na koniec konieczne jest zamontowanie zaślepki lub listwy maskującej, ponieważ deski kompozytowe są puste w środku. Taką listwę należy zamontować do dodatkowego legara, zamocowanego na krawędzi tarasu. Ostatnią czynnością powinno być staranne wypoziomowanie listwy tak, aby jej górna krawędź znajdowała się dokładnie na tym samym poziomie, co deski. Taras z desek kompozytowych to zdecydowanie prostsza alternatywa niż konstrukcja tarasu drewnianego na słupach. Jeśli nie masz doświadczenia w samodzielnym budowaniu tarasów, a dodatkowo nie chcesz poświęcać dużej ilości czasu na konserwację i pielęgnację drewna, to jeśli chodzi o tarasy drewniane, konstrukcja ta prawdopodobnie nie będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Deski kompozytowe sprawdzą się dużo lepiej, zarówno ze względu na łatwiejszy proces montażu, jak i prostszą i mniej wymagającą pielęgnację tarasu.